Powrot do Polski

Witam. Mam pewien problem. Mieszkam od okolo 3 lat w Niemczech i mam teraz prawie 19 lat. Kiedys przez problemy rodzinne musialam przeprowadzic sie do mojej mamy, bo ona mieszkala tu juz od dawna. W polsce nie skonczylam do konca gimnazjum, i wyjechalam po ukonczeniu 2 klasy . Dalsza szkole skonczylam tu w Niemczech. Jestem teraz w trakcie robienia Ausbildung, 1 rok. Nie stety musze teraz wrocic do Polski, i nie ma innego rozwiazania. Musze z tad wyjechac z powodu wielu problemow. Chcialam zapytac was, czy moze ktos z was wie, jak odbywa sie to pozniej w Polsce. Jakie mam teraz mozliwosci. Nie ukonczylam w pelni gimnazjum, nie pisalam egzaminow koncowych, mam tylko ukonczona niemiecka szkole. Wie ktos z was moze czy pomimo tego mam szanse na przyjecie do jakiej kolwiek szkoly, lub na jakas nauke zawodu? Wrocil ktos z was po jakims czasie z powrotem? Interesuja mnie mozliwosci pracy, lub szkola. Jakie rzeczy bedzie trzeba zrobic i na co sie przygotowac.

I nie piszcie prosze, zebym starala sie jednak tu zostac i ze tu bede miala latwiej ze szkola, lub ze mam skonczyc Ausbildung i wtedy wyjechac. Musze jak najszybciej sie przeprowadzic. Dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

2013-01-02 00:00:00

mathess


Odpowiedzi:

 

RE:Powrot do Polski

Witaj
tak jak widac to z twojego opisu, chcesz z tad uciec. Nie bede wnikal w szczegoly, kazdy z nas popelnia bledy i ponosi za nie swoja odpowiedzialnosc.
Do rzeczy teraz
1. Potrzebujesz kase aby przezyc chociaz pare tygodni w pl.
2. Szukaj pracy aby przezyc dalej. ( Jakiejs pracy, bo super nie dostaniesz od razu. Polacy nauczyli sie nawet magistrow do sprzatania WC wymagac.) moze w tym pomoze Ci znajomosc jezyka niemieckiego.
3. w pl mozesz w zaleznosci od wieku zaocznie dokonczyc twoja przerwana szkole.
4. jesli pkt. 3 bedzie zrealizowany wybierz zawod i szkol sie dalej. Reszta to zycie.
Nie popelniaj wiecej glupot, ucz sie z bledow innych - to mniej boli. Tak miedzy nami, postaral bym sie w pl zakotwiczyc w rejonie gospodarczo dobrze rozbudowanym i polozonym pomimo tego blisko granicy niemiec. Nie zamykal bym wszystkich drzwi za soba. Mozna mieszkac np. w slubicach, tam robic szkole zaoczna a pracowac we frankfurcie nad odra. Lepsze zarobki, i tansze zycie w pl, bynajmniej tak dlugo az sie stanie na nogach.
Aha, nie ludz sie nadzieja ze ci bedzie lekko, i uwazaj na tzw. "serdecznych przyjacol".

mfG Thomas
PS: viel Glück

2013-01-18 00:00:00

Thomas

 

RE:Powrot do Polski

Lepjej skonczyc Ausbildung

015207421172

2013-02-17 00:00:00

Kolo


Zapisz się na powiadomienia o nowych postach w tym wąteku przez email


Dodaj odpowiedź

*
*
(Twój email nie zostanie pokazany.)
*
Kontakt