oplata za rozliczenie podatku w Niemczech

Drodzy Forumowicze,
Bardzo prosze o opinie/pomoc w nastepujacej sprawie - po raz pierwszy rozliczylam sie w tym roku z podatku w Niemczech, proces rozliczania sie w firmie, do ktorej zglosilam sie z prosba o taka usluge byl dlugi i slamazarny, na koniec w dodatku za taka to usluge przeslano mi rachunek opiewajacy na prawie 1000 Euro. Pracuje w Niemczech od ponad 2 lat dla pewnej firmy, rozliczalam sie z 2011 roku. Z tego co rozumiem (chociaz dla kogos kto niestety ma jeszcze nikla znajomosc jezyka, zrozumienie prawa niemieckiego w oparciu o tlumaczenie translatorem prawdopodobnie graniczy z cudem) zostalam obciazona pewnymi dodatkowymi oplatami z uwagi na skomplikowana sytuacje (na ktora na ile moge sie domyslac sklada sie fakt, ze czesc tegoz roku podatkowego spedzilam w Anglii jako osoba bezrobotna, byc moze rowniez fakt ze pare miesiecy w 2011 spedzilam poza granicami Niemiec na szkoleniu z pracy). W rachunku firma rozliczeniowa powoluje sie na nastepujace paragrafy: Einkommensteuererklärung ohne Ermittlung der einzelnen Einkünfte § 24 Abs. 1 Nr. 1 StBVV, Ermittlung des Überschusses der Einnahmen über die Werbungskosten § 27 Abs. 1 StBVV, Vorarbeiten, die über das übliche Maß erheblich hinausgehen § 25 Abs. 2 StBVV u. § 13 Satz 1 Nr. 1 u. Satz 2 StBGebV, plus EDV-Kosten der Auswertungen § 670 BGB. Jak juz wspomnialam caly proces trwal bardzo dlugo - zaczelismy wspolprace jeszcze w tamtym roku a papier dostalam i wyslalam do urzedu dopiero jakis miesiac temu. W trakcie tego wszystkiego odbylo sie wiele rozmow telefonicznych, zostalo wyslanych kilka maili, zmienila sie osoba zajmujaca sie moimi sprawami. W jednej z rozmow telefonicznych (niestety nienagrywanych) zapatalam o oplate za usluge i dowiedzialam sie ze oplata za rok rozliczenia wynosi 150 Euro. Na moja prosbe o wyjasnienie mi dlaczego zostaje obciazona o wiele wyzszymi kosztami niz zostalo to ustalone, pracownik firmy rozliczeniowej zareagowal wielkim zdziwieniem ale obiecal dowiedziec sie o szczegoly (objasnil mi tylko profesjonalnie ze zostalam rozliczona, cytuje "po niemiecku"). Dzisiaj otrzymalam e-mail, w ktorym bezczelnie stwierdzil, ze o pobraniu opaty zg. z klasyfikatorami zostalam poinformowana. Tak, popelnilam blad podpisalam zgode na prowadzenie przez nich moich spraw podatkowych (ktora jednak nie zawierala slowa o tym jak rozliczymy sie z tej uslugi) a dopiero pozniej przeslano mi rachunek. Wkurza mnie, ze mam placic jakies dodatkowe kwoty za tak marna usluge, nabito mnie w butelke nie mowiac prawdy o oplacie, zastanawiam sie tylko na ile ten rachunek jest zgodny z prawem. Jeszcze raz prosze o pomoc w tej wlasnie kwestji. Odpowiedzcie mi prosze jeszcze na pytanie - czy nie jestem za bardzo w porzadku nie podajac nazwy firmy? Dziekuje z gory i pozdrawiam

2013-06-12 00:00:00


Odpowiedzi:

 

RE:oplata za rozliczenie podatku w Niemczech

Witaj,

mam nadzieje ze moja odpowiedz okaze sie dla Ciebie pomocna.
1. Niemiecki dorada podakwowy bedzie tylko wtedy dla Ciebie pracowal, gdy udzielisz mu do tego pelnomocnitwa i akceptujesz warunki wynagrodzenie ktore obowiazuja te grupe zawodowa (tzw. Steuerberatergebührenverordnung)
2. Kwestia wynagrodzenia: wyskosoc wynagrodzenia reguluej "Steuerbeatergebührenverodnurg". To jest jest taki zbior tabel, ktory okresla za konkretna usluge minimalna i maksymalna stawke. Baza do naliczenia jest tzw. "Gegenstandswert", czyli wartosc/wysokosc kwoty rozliczeniowej. Konkretnie oznacza to im wyzsze przychody tym wyzszy jest rachunek. Za wypelnienie formularza podatkowego z Twoimi danymi tzw. Mantelbogen, tez bedzie pobrana oplata "Einkommensteuererklärung ohne Ermittlung der einzelnen Einkünfte § 24 Abs. 1 Nr. 1 StBVV" . Ponadto doradca podatkowy ma prawo do wynagrodzenia za uslugi ktore wykraczaja poza standard nakladu czasu "Ermittlung des Überschusses der Einnahmen über die Werbungskosten § 27 Abs. 1 StBVV, Vorarbeiten, die über das übliche Maß erheblich hinausgehen § 25 Abs. 2 StBVV u. § 13 Satz 1 Nr. 1 u. Satz 2 StBGebV, plus EDV-Kosten der Auswertungen § 670 BGB." Tak jest tez w Twoim przypadku. Jak sam piszesz cala sprawa ciagnela sie dosyc dlugo, wiele rozmow telefoniczny itd.
Poniewaz pracuje w biurze podatkwoym, moge z wlasnego doswiadczenia powiedziec, ze 150,00 Euro ktore Ci podano jest kwota tzw. bazowa. Czy suma 1.000,00 Euro w twoim przypadku jest wygorowan trudno jest mi ocenic, bo nie wiem jaki naklad pracy powstal.
Moja rada na przyszlosc: jezeli jestes pracownikiem zatrudnionym tzn, nie prowadzisz dzialnosci gospodarczej a musisz lub chcialbys sie rozliczyc z niemiecki urzedem skarbowym, mozes pojsc do tzw "Lohnsteuerhilfeverein". Znajdzies w kazdej wiekszej miejscowosci. Z tego co wiem ceny nie sa tak wygorowane. Ponadto polecam przed terminem z doradca podaktowym przyniesc dobrze posegregowane dokumenty, im wiecej niedomowien tym wiecje czasu bedzie on musial poswiecic na szukanie, telefony za ktore Ty bedziesz obciazony. Czasami, ale tylko w wyjatkowych przypadkach moze sie udac,negocjowac cena, jezeli bedziesz mial dobre argumenty i przekonasz go, ze dotakwoy naklad pracy nie zalezal tylko od Ciebe.

Pozdrawiam
kv

2013-06-27 00:00:00

 

RE:oplata za rozliczenie podatku w Niemczech

Witaj,

mam nadzieje ze moja odpowiedz okaze sie dla Ciebie pomocna.
1. Niemiecki dorada podakwowy bedzie tylko wtedy dla Ciebie pracowal, gdy udzielisz mu do tego pelnomocnitwa i akceptujesz warunki wynagrodzenie ktore obowiazuja te grupe zawodowa (tzw. Steuerberatergebührenverordnung)
2. Kwestia wynagrodzenia: wyskosoc wynagrodzenia reguluej "Steuerbeatergebührenverodnurg". To jest jest taki zbior tabel, ktory okresla za konkretna usluge minimalna i maksymalna stawke. Baza do naliczenia jest tzw. "Gegenstandswert", czyli wartosc/wysokosc kwoty rozliczeniowej. Konkretnie oznacza to im wyzsze przychody tym wyzszy jest rachunek. Za wypelnienie formularza podatkowego z Twoimi danymi tzw. Mantelbogen, tez bedzie pobrana oplata "Einkommensteuererklärung ohne Ermittlung der einzelnen Einkünfte § 24 Abs. 1 Nr. 1 StBVV" . Ponadto doradca podatkowy ma prawo do wynagrodzenia za uslugi ktore wykraczaja poza standard nakladu czasu "Ermittlung des Überschusses der Einnahmen über die Werbungskosten § 27 Abs. 1 StBVV, Vorarbeiten, die über das übliche Maß erheblich hinausgehen § 25 Abs. 2 StBVV u. § 13 Satz 1 Nr. 1 u. Satz 2 StBGebV, plus EDV-Kosten der Auswertungen § 670 BGB." Tak jest tez w Twoim przypadku. Jak sam piszesz cala sprawa ciagnela sie dosyc dlugo, wiele rozmow telefoniczny itd.
Poniewaz pracuje w biurze podatkwoym, moge z wlasnego doswiadczenia powiedziec, ze 150,00 Euro ktore Ci podano jest kwota tzw. bazowa. Czy suma 1.000,00 Euro w twoim przypadku jest wygorowan trudno jest mi ocenic, bo nie wiem jaki naklad pracy powstal.
Moja rada na przyszlosc: jezeli jestes pracownikiem zatrudnionym tzn, nie prowadzisz dzialnosci gospodarczej a musisz lub chcialbys sie rozliczyc z niemiecki urzedem skarbowym, mozes pojsc do tzw "Lohnsteuerhilfeverein". Znajdzies w kazdej wiekszej miejscowosci. Z tego co wiem ceny nie sa tak wygorowane. Ponadto polecam przed terminem z doradca podaktowym przyniesc dobrze posegregowane dokumenty, im wiecej niedomowien tym wiecje czasu bedzie on musial poswiecic na szukanie, telefony za ktore Ty bedziesz obciazony. Czasami, ale tylko w wyjatkowych przypadkach moze sie udac,negocjowac cena, jezeli bedziesz mial dobre argumenty i przekonasz go, ze dotakwoy naklad pracy nie zalezal tylko od Ciebe.

Pozdrawiam
kv

2013-06-27 00:00:00

 

RE:oplata za rozliczenie podatku w Niemczech

a co rozliczasz

www.tlumacz-przysiegly.de

2013-08-11 00:00:00


Zapisz się na powiadomienia o nowych postach w tym wąteku przez email


Dodaj odpowiedź

*
*
(Twój email nie zostanie pokazany.)
*
Kontakt