Kilka pytań odnośnie startu w DE

Witam. Mój obecny pracodawca zaproponował mi awans i objęcie stanowiska w Niemczech. Jako, że temat jest dla mnie zupełnie obcy i nowy poszukuje trochę pomocy od osób, które się znają i zechcą poświęcić trochę swojego czasu. Na wstępie również dodam, że znam tylko podstawy j. niemieckiego. Firma jest anglojęzyczna ale jednym z warunków jest rozpoczęcie nauki języka. Mam żonę (obecnie niepracującą i 3 małoletnich dzieci). Umowa w firmie będzie na czas nieokreślony. No i teraz kilka pytań. 1. Z tego co wyczytałem muszę mieć Niemiecki adres (zameldowanie), żeby mogli ze mną podpisać kontrakt. Czy mogę wynająć mieszkanie i zgłosić tam meldunek, ale nie przebywać na teremie Niemiec przez pierwsze kilka miesięcy (mam możliwość częściowej pracy z domu, a muszę pozamykać kilka spraw przed wyjazdem) 2. Wyczytałem, że w przypadku kiedy żona nie pracuje korzystniej jest rozliczać się wspólnie w DE? Jakie są najkorzystniejsze klasy podatkowe? 3. Z tego co sprawdzałem to w mojej sytuacji pierwszeństwo na dzieciaki ma świadczenie Niemieckie. Czy wystarczy, że zgłoszę w Polsce rezygnację z 500 plus czy niezbędne są inne formalności. 4. Również wyczytałem, że przy umowie na stałe z automatu będę ubezpieczony. Czy to ubezpieczenie wygląda mniej więcej jak w PL czy muszę jeszcze dokupić prywatne ubezpieczenie? 5. Może powinienem od tego zacząć, ale czy jest szansa w urzędach dogadać się po angielsku czy będę potrzebował kogoś mówiącego po Niemiecku? 6. Czy jest coś o czym nie wspomniałem a muszę załatwić? Zresztą jeśli drodzy rodacy macie jakieś wskazówki, albo z czegoś mogę skorzystać to będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za sensowne odpowiedzi na temat. K.

2017-10-24 19:39:11

Kilka pytań odnośnie startu w DE


Odpowiedzi:


Zapisz się na powiadomienia o nowych postach w tym wąteku przez email


Dodaj odpowiedź

*
*
(Twój email nie zostanie pokazany.)
*
Kontakt